Светот на шиење привлекува се повеќе луѓе. Тоа што можеш да направиш некои измени на облеката или да ги елаборираш сопствените дизајни е секогаш нешто што убедува. Така, има многу кои секојдневно се одлучуваат да си ги купат прва машина за шиење. Другите треба да одат малку подалеку и за ова, исто така, ќе им треба машина што се прилагодува на нивните потреби.

Ако сакате да откриете кој е вашиот најдобар избор, тогаш не пропуштајте се што ви кажуваме денес. Од најевтините и најлесните машини за шиење за почетници, overlock или најпрофесионално и најиндустриско.За кое од нив ќе се одлучите?

машини за шиење за да започнете

Ако барате еден машина за шиење да започне, подолу ќе најдете четири модели кои се идеални за почетници или едноставни работи:

Модел карактеристики цена
Пејачката ветување 1412 година

Пејачката ветување 1412 година

-Видови на бод: 12
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-Автоматска дупка за копче 4 чекори
-Други карактеристики: компактен дизајн, арматурни шевови, цик-цак
152,90 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
Пејач 2250 година

Традиција на пејачот 2263

-Видови на бод: 16
-Должина и ширина на шевот: Прилагодливи до 4 и 5 mm соодветно
-Автоматска дупка за копче 4 чекори
-Други карактеристики: Прави и цик-цак шевови, додатоци, стапало со преса
159,99 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
Алфа стил 40 машина

Алфа стил 40

-Видови на бод: 31
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи до 5 mm
-Автоматска дупка за копче 4 чекори
-Други карактеристики: LED, прилагодлива нога, метален држач за калем
 195,00 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 10 / 10
брат cs10s

Брат CS10s

-Видови на бод: 40
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-5 автоматски отвори за копчиња, 1 чекор
-Други карактеристики: Функции за крпеница и ватирање
219,99 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 10 / 10

компаратор на машина за шиење

Иако не е во горната табела, исто така не можете да се ослободите од Машина за шиење Lidl, фантастичен модел за почеток, но чија достапност е ограничена на залихи на супермаркет.

Ќе бидете во право со кој било од моделите во табелата, но доколку сакате да дознаете малку повеќе за секој од нив, подолу ќе ви ги кажеме главните карактеристики на секоја од овие машини за шиење кои станаа совршена опција за оние кои сакате да започнете во светот на шиењето или за оние кои бараат добра опција за квалитет и цена:

Пејачката ветување 1412 година

Ако барате основна машина за шиење која ги има важните карактеристики за да започнете, на Пејачка машина за шиење Ветувањето 1412 ќе биде твое. Доколку планирате да го направите полесни задачи како што се обложување или патент, како и копчињата, ќе бидат совршени за вас. Покрај тоа, тоа е квалитетна машина со добра цена. Едноставен е за употреба и како што велиме, идеален ако штотуку почнувате. Иако има 12 различни шевови, мора да додадете украсни фестони.

Неговата цена е обично околу 115 евра и може биди твој овде.

Традиција на пејачот 2250

Тоа е еден од најпродавани машини за шиење, значи, веќе имаме добри податоци напред. Има многу функции, како и неопходни кога започнувате во светот на шиењето. Исто така, не само тоа, бидејќи со вкупно 10 конци, исто така ќе биде совршено откако веќе ги имате основите. Значи, нема да бидете кратки. Тој е еден од најлесните, па можете да го транспортирате според вашите потреби.

Цената на оваа машина за шиење за почеток е околу 138 евраможете да го купите тука

Алфа стил 40

Друга од основните машини е Alfa Style 40. Повеќе од сè затоа што е многу едноставна, за сите оние кои едвај имаат поим за шиење. Што повеќе, неговите функции се сосема комплетни како автоматско навојување, отвор за копче во 4 чекори. Има и LED светло, како и сечило за сечење на конецот. Запомнете дека има 12 конци плус две украсни раковини. Што ќе биде основно за најчестите работни места.

Во овој случај цената се искачува на приближно 180 евра. Купете го тука.

Брат CS10s

Ако сакате да се охрабрите со прво електронска машина за шиење, ова ќе биде вашиот најдобар модел. Не затоа што е електронски е комплициран за користење, токму спротивното. Покрај најосновните шевови, можете да ги започнете и вашите први чекори во светот на крпеница како и ватирање. Лесно е да се користи како и изборот на функцијата што ќе ја извршиме, должината и ширината на секој бод и тоа е тоа.

Доброто е што кога знаете да работите со наједноставното, тоа ви овозможува и да одите малку подалеку, благодарение на тоа колку е комплетно. Сето ова за цена од околу 165 евра. Ако ви се допаѓа, можете купи тука.

Ако сакате да видите повеќе модели на брат машини за шиење, внесете ја врската што само што ве оставивме.

евтини машини за шиење

Ако она што го барате е најевтината опција од сите, тогаш имате најевтините машини за шиење иако избравме и некои модели со одлична вредност за парите:

Модел карактеристики цена
Јата MC695

Јата MC695

-Видови на бод: 13
- Должина и ширина на шевот: Не се прилагодливи
- Држач со 4 удари
-Други карактеристики: Двојна игла
 108,16 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
 

Брат JX17FE брат

-Видови на бод: 17
-Должина и ширина на бод: 6 мерења
- Држач со 4 удари
-Други карактеристики: Автоматско намотување, светло, слободна рака
 118,99 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
Singer Single 3221

Singer Single 3221

-Видови на бод: 21
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи до 5 mm
-Автоматска дупка за копче 1 пат
-Други карактеристики: светлина, слободна рака, автоматски навој
168,99 €
Погледнете ја понудатаЗабелешка: 9/10
алфа следните 40

Алфа Следна 40

-Видови на бод: 25
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-Автоматска дупка за копче 1 чекор
-Други карактеристики: Отпорна, леснотија на навојување
218,99 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10

Јата MC695

Се соочуваме со една од најевтините машини за шиење. Jata MC695 има вкупно 13 типа на конци. Е многу машина многу едноставна за употреба и лесна кога станува збор за транспорт. Има бројни додатоци, како и интегрирано светло. Совршено за оние кои почнуваат, но и за оние кои веќе сакаат нешто повеќе. Можеби негативната точка е тоа што должината и ширината на бод не се прилагодливи. 

Неговата цена е неодолива и може да биде ваша 113 евра. дали ја сакаш Купете го тука

Singer Single 3221

Тоа е една од најдобрите опции. Мислењата се согласуваат дека тоа е машина за шиење за почеток, но и за луѓе на кои краткорочно им треба нешто повеќе. Значи, ако можете да инвестирате малку повеќе, ова е вашиот модел. Има 21 бод со регулатор за должина и ширина. Што повеќе, ќе дава 750 конци во минута, слободна рака и интегрирано светло.

Во овој случај, се обложуваме на одлична вредност за парите, а тоа е дека иако не е толку евтин како двата претходни модели, Singer Simple е фантастичен влезен модел кој може да биде ваш за 158 евра и дека можете купи тука

Алфа Следна 40

Уште една од машините за шиење која има напредни квалитети е оваа. Нова верзија на Алфа машини за шиење Следно. Има многу модели во оваа палета кои имаат слични карактеристики. Но, во овој случај, ни останува Alfa Next 45. Идеален за оние кои штотуку почнуваат или за оние кои исто така сакаат нивната прва машина за шиење да трае подолго. Со 25 конци и 4 украсни раковиниТие ќе ги исполнат вашите очекувања.

Alfa Next 45 е модел чија цена околу 225 евра и што можеш купи тука Нивната достапност е ограничена, па ако немаат залиха кога ги купувате, можете да купите кој било од нивните модели од семејството Next бидејќи тие се многу слични во поглед на карактеристиките.

Брат JX17FE

Друга од најевтините опции е оваа. На Машина за шиење Brother JX17FE Тоа е една од одличните опции. Компактен е, едноставен и има 15 типа на конци. Меѓу нив издвојуваме 4 украсни типови, шипки на раб како и цик-цак. Има и многу корисна рачка за одвраќање.

Цената на машината за шиење Brother JX17FE е нешто повеќе од 113 евра и можете купи тука.

професионални машини за шиење

Ако она што го барате е а професионална машина за шиење, подолу ви нудиме некои од најкомплетните модели за оние кои бараат поволности и поквалитетни работни места:

Модел карактеристики цена
Bernett Sew&Go 8

Bernett Sew&Go 8

-Видови на бод: 197
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-7 дупчиња 1 чекор
-Други карактеристики: ватиран, крпеница, 15 позиции на игла
349,99 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
 

Пејачката Скарлет 6680

-Видови на бод: 80
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-6 дупчиња 1 број
-Други карактеристики: автоматско навојување на конец
265,05 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 8 / 10
Пејачката старлета 6699

Пејачката старлета 6699

-Видови на бод: 100
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-6 дупчиња 1 чекор
-Други карактеристики: 12 позиции на игли, метална структура
282,90 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10
Пејач Квантум стилист 9960

Пејач Квантум стилист 9960

-Видови на бод: 600
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
-13 дупчиња 1 чекор
-Други карактеристики: 2 LED светла, 26 позиции на игли
799,00 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 10 / 10
Алфа 2160

Алфа 2190

-Видови на бод: 120
- Должина и ширина на шевот: Прилагодливи
- 7 дупчиња -
Други карактеристики: LCD екран, автоматски навој, меморија
809,00 €
Погледнете ја понудатаБелешка: 9 / 10

Bernett Sew&Go 8

Кога зборуваме за професионални машини за шиење, јасно ни е дека веќе зборуваме за поголеми поими. Повеќе функции за завршете ги работите исто толку професионални. Во овој случај, Bernett Sew&Go 8 ни остава вкупно 197 конци. Од кои 58 се украсни. Исто така, ќе најдете вкупно 15 положби на игли и двојна висина на стапалото за притискање. Многу е отпорен и има слободна рака.

Цената на оваа професионална машина за шиење е 399 евра и можеш купи тука

Пејачката Скарлет 6680

Без сомнение, се соочуваме со уште една од најдобрите опции. Пред бренд кој сите го знаеме и кој секогаш ни ги покажува најдобрите опции. Во овој случај, се комбинираат со вкупно 80 конци. Се разбира благодарение на тоа можете да ја оставите вашата фантазија да лета. Покрај тоа, има шари, со прилагодлива должина и ширина на шевот и со автоматски систем за намотување. Двојна игла и седум типа отвори за копчиња... што повеќе да бараме?

Доколку сте заинтересирани, можете да го купите Singer Scarlet тука.

Пејачката старлета 6699

Веќе почнавме со вкупно 100 конци. Значи, веќе можеме да добиеме идеја дека тоа е уште една машина која ќе ни овозможи да напредуваме кога сакаме. Должината и ширината на нив се прилагодливи. Покрај тоа, треба да се спомене дека има 12 позиции на игла, како и слободна рака и LED светло. Ниту најгустите ткаенини нема да му одолеат.

Иако е професионална машина за шиење, Singer Starlet 6699 може да биде само ваша 295 евра. Дали сакате купи го овде

Пејач Квантум стилист 9960

Секако, ако зборуваме за професионални машини за шиење, не би можеле да го заборавиме Singer Quantum Stylist 9960. Без сомнение, тој е еден од оние што се што имате на ум ќе го примените во пракса. Има 600 типа на конци, и должината и ширината може да се прилагодат. Можеме да кажеме дека е еден од најмоќните на пазарот.

Неговата цена е 699 евра но за возврат ќе добиеме една од најдобрите машини за шиење на пазарот и која можете да ја купите од тука.

Алфа 2190

Остануваме со модел на машина Алфа кој има совршени карактеристики, со LCD екран кој е многу лесен за користење. Исто така, ќе биде совршен за подебели ткаенини, за да можете да извршувате различни работи со идеален резултат. Автоматски навој, како и 120 конци и седум типа на копчиња. 

Цената на оваа професионална машина за шиење е 518 евра и можете купи тука

Како да ја изберам мојата прва машина за шиење

мојата прва машина за шиење

Изборот на мојата прва машина за шиење можеби не е лесна задача. Сите мислиме на добра, отпорна машина која работи со добри завршетоци. Но, покрај ова, треба да се земат предвид и други детали.

Каква корист ќе му дадеме?

Иако може да биде едно од најповторливите прашања, тоа е од суштинско значење. Ако сакате да го користите само за најосновните работи, тогаш не вреди да трошите многу на попрофесионална машина. Повеќе од сè затоа што нема да користите половина од неговите функции. Сега, ако ви се допаѓа светот на шиењето, не купувајте многу основна машина. Најдобро е што е среден, што има неколку функции и што ни овозможува да одиме малку напред. Во спротивно, за кратко време ќе биде нешто застарено за нашите потреби.

И не грижете се ако не знаете како да се справите на почетокот, тука можете научи да шие многу едноставно и јасно.

Какви карактеристики треба да има мојата прва машина за шиење?

Тојота SPB15

 • типови на бод: Еден од факторите што треба да се земат предвид се шевовите. За многу основни работи, машина со малку ќе биде совршена. Ако не, изберете ги оние со најмногу конци. Должината на шевот е важна кога работите со подебели ткаенини. Така, ќе ни требаат подолги шевови. Ширината на шевовите е исто така важна ако одите да работите како на пр поставете еластични ленти или облачност.
 • дупчица: Има доста разлики меѓу нив. Се разбира, правењето дупка за копче во четири чекори не е исто што и правењето. Нешто што треба да се има на ум бидејќи со овој детал можеме да направиме разни дупчиња за копчиња на облеката.
 • позиции на иглата: Колку повеќе позиции има машината за шиење, толку повеќе опции ќе имаме при изборот на различни видови на шиење.
 • марка на машина: Општо земено, секогаш е подобро да ја ставите вашата доверба во попознатите брендови. Повеќе од се затоа што знаеме дека плаќаме за добри квалитети. Дополнително, ќе имаме повеќе техничка услуга при рака, како и различни делови што ни се потребни.
 • Potencia: Ве молиме имајте предвид дека машините со моќност помала од 75W не се погодни за шиење дебели ткаенини.

Запомнете дека машината за шиење има многу предности. Еден од главните е да може да заштеди неколку евра на облека. Сигурно станувате очајни кога децата ќе изгубат облека што била нова или кога одите во продавница и не можете да најдете ништо што одговара на вашите потреби. Сега можете да го промените сето ова, со малку трпение и посветеност.  Дефинитивно:

Во овие случаи, не дозволувајте да бидете заслепени од стари машини за шиење бидејќи тие се посложени за ракување и денес се користат повеќе како декоративен елемент од било што друго. Ако буџетот е проблем за вас, секогаш можете да прибегнете кон купување половни машини за шиење.

Домашна машина за шиење наспроти индустриска машина за шиење

Пејач Квантум стилист 9960

Дали ја знаете главната разлики помеѓу домашната машина за шиење и индустриската машина за шиењенего? Без сомнение, тоа е уште еден од деталите што треба да ги знаете пред да започнете да купите еден од двата. Тука повторно има неколку фактори кои треба да ги знаете.

домашна машина за шиење

Како што покажува неговото име, домашната машина за шиење е онаа која има основни функции за најчестите работи. Меѓу нив ги истакнуваме задачите за шиење кои сите ги знаеме. Поправете облека, шијте солзи, шевови или патенти.

Индустриска машина за шиење

Тие се наменети за најтешките работни места. За некои гарантираат попрофесионална работа и со многу поотпорни шевови. Тапацирот или ремените се совршени за овој тип на машина. Нешто незамисливо кај нејзините придружници. Покрај сето ова, мора да се каже дека кога сакаме машина од ваков тип, тоа е затоа што имаме одлична работа секој ден и затоа што веќе сме повеќе од искусни во светот на шиењето. Тие се наменети да работат со големи количини на ткаенини и не само да бидат во фабрика, туку и да бидат дома.

Ни нудат брзина помеѓу 1000 и 1500 конци во минута, секако дека има и донекаде негативна страна. Ќе троши повеќе енергија од обичната машина и тие можат да направат повеќе бучава од другите.

Каде да купите машина за шиење

Пејачката ветување 1412 година

aДенес имаме неколку места каде што можеме да купиме машина за шиење. Од една страна, го имаме стоковни куќи, хипермаркети како и продавници каде што можете да најдете и други производи за дома. Секако, покрај тоа ги имате и официјалните точки кои ја претставуваат секоја од марките на машините.

Но, ако не сакате да поминувате часови од едно до друго место, продажбата преку Интернет е уште една од најспецијалните опции. Страници како Амазон Имаат секакви модели., како и со неговите добро детални карактеристики и прилично конкурентни цени. Всушност, можете дури и да заштедите неколку евра во споредба со физичките продавници.

додатоци за машина за шиење 

Сите машини за шиење доаѓаат со многу додатоци. Се разбира, ова може да зависи од типот на моделот. И покрај тоа, резервните делови секогаш ќе бидат една од основите на нашето купување. Кога станува збор за нивно купување, се додека гледате на спецификации на вашата машина. Таму ќе ви кажат кој специфичен тип ви треба или, ако поддржува универзални.

Следно ќе го видиме додатоци за машина за шиење најчесто:

Теми

Полиестерски конци за машини за шиење

Иако мислиме дека ќе ни послужи со конците што ги имаме, никогаш не е доволно. Понекогаш, ни требаат повеќе бои, за пооригинални опции кои ни паѓаат на ум. Запомнете дека е неопходно да се има полиестерски конец како и вез. Во продавницата каде што ќе ја купите машината ќе ви ја имаат и на располагање.

Нога за притискање

Иако многу машини веќе ги имаат, вреди да се земат предвид. Благодарение на нив, можете да направите различни видови шевови. Не можете без нив!

Игли

Ако стапалата за притискање или конците се основни, што е со иглите? Некои доаѓаат со нашата машина, но запомнете дека некои може да се изгубат на патот. Затоа секогаш имајте при рака неколку игли. Најдобро е да се избере игли за неколку различни ткаенини И добар квалитет.

перганици

Заедно со бобините, најдобро е да барате футрола. Така нема да пропуштите ниту една. Подобро е да имате околу 12 или 15. Имајте го тоа на ум!

додатоци во пакување

сет за шиење

Ако видите дека не сакате да ги имате овие додатоци поединечно, секогаш можете да го купите т.н. Во него ќе ги најдете најсуштинските во прилог на некои ножици во различни модели за да одговараат на нашите работни места. Исто така, не можете да ги пропуштите секачите и лентите за мерење.

23 коментари на «»

 1. Здраво среќна нова година!!
  Би сакал да ми помогнете ве молам, имам 8 годишна ќерка која од мала сака мода и дизајнира облека, тоа е нешто што доаѓа од нејзината вродена, тоа е нејзината страст, пред неколку дена видов лидл машината за шиење околу 78 евра повеќе или машки не се сеќавам добро, прашањето е што беше последна и не бев убеден да ја купам поради ситни детали.
  Не дека сакам да трошам многу пари, но добро, не сакам да купам нешто што подоцна ми отежнува да најдам додатоци и слично, бидејќи живееме на Канарските острови и се оди побавно. Сингер го познавам цел живот, секогаш ми беше дома, и би сакала да имам добар по квалитет и цена и се губам без разлика дали е Сингер или друг што ми го препорачуваш. Сакаме да го користиме за учење и да ни трае некое време додека напредуваме, може ли да ми помогнете и да препорачате некои, ве молам.

  одговорот
  • Здраво Ираја,

   Според она што ми го кажувате, моделот што најмногу го препорачувам е Singer Promise, едноставна, но сигурна машина за шиење која е лесна за употреба и која ќе и овозможи на вашата ќерка да ги развие своите вештини во светот на шиењето.

   Како што стекнувате искуство, ќе можете да направите скок до покомплетни модели, но за почеток, ова е најпрепорачливата опција без сомнение, а сега е и во продажба.

   Честитки!

   одговорот
 2. Здраво јас отсекогаш сум имал машина за шиење.Ама сега сакам да шивам други работи и оваа што ја имам не ми одговара.Сум видел многу на интернет но не можам да се одлучам.Ми треба ваша помош.Се сомневам за братот cx 7o, или пејачот STARLEYT 6699. .благодарам многу
  Кој од двете подобро ја шие точката?

  Со почит

  одговорот
  • Здраво лекови,

   Од моделите што ги предлагате и двата се одлични опции, речиси професионални. Машината Сингер е покомплетна бидејќи има повеќе конци (100 наспроти 70).

   Што се однесува до Brother CX70PE, тој е повеќе ориентиран кон Patchwork модел и исто така е за 50 евра поевтин од Singer, па доколку ги задоволите вашите потреби со овој модел, тоа е уште еден одличен избор.

   Честитки!

   одговорот
 3. Здраво,
  Барам пренослива машина за шиење која е брза бидејќи сум навикната да шивам со старата професионална алфа и рефри на мајка ми и овие што ги имам видено од колеги се многу бавни.
  Ми треба за нормално шиење, но исто така робустен способен за шиење дебели материјали како што е кожа. Буџетот ми е околу 200-400 евра. Има толку многу брендови и толку многу мислења што не знам од каде да почнам. Меѓу кои ме советувате имајќи предвид дека барам брзина, робусност и разноврсност.

  одговорот
  • Здраво Пилар,

   Според она што ни го кажувате, модел кој може да се прилагоди на она што го барате е Singer Heavy Duty 4432. Тоа е робусна машина (неговото тело е метално со челична плоча), брза (1100 шевови во минута) и разноврсна ( можете да шиете секакви ткаенини и има 32 типа на конци).

   Најдоброто нешто е што совршено се вклопува во вашиот буџет.

   Честитки!

   одговорот
 4. Добро утро, заинтересиран сум да купам нова машина за шиење, бидејќи оваа што ја имам, ми недостига сила за влечење и двојна висина на стапалото. Пред се, шивам најлонска лента обложена со памучна ткаенина, има дел што треба да сошиам 2 парчиња дебел најлон и памук. Со машината што сега имам пејачка, која ми работи многу добро, но ми недостига влечна сила. Која машина ја препорачувате?

  одговорот
 5. здраво, ја имам пејачката серенада што ја купив од втора рака и сега кога веќе се занимавам со овој свет сакав нешто повеќе, особено за поробусни ткаенини и да правам повеќе работи, што ме советуваш, ги гледав алфите дека според дизајнот ми се допадна вистината, но би сакал да го знам вашиот совет.

  благодарение

  одговорот
  • Здраво море,

   Без да знаете колкав е вашиот буџет, тешко е да ве препорачаме бидејќи опсегот на опции е многу широк и практично секој модел од 150 евра веќе е супериорен во однос на вашата сегашна машина. Но, би требало да знам дали сакате да потрошите 150, 200 или 400 евра за да ви дадам избор од најдобрите модели на машини за шиење врз основа на вашите потреби.

   Со информациите што ни ги дадовте, единственото нешто што можам да мислам е да го препорачам Singer Heavy Duty да ги шие тие поцврсти ткаенини.

   Честитки!

   одговорот
 6. Здраво!
  Сакам на мојата девојка да и подарам машина за шиење за роденден. Таа со години следи курсеви за шиење, моден дизајн и други, но јас немам поим за овој свет на машини за шиење. Тоа ѝ треба за да си направи сопствена облека и да ги преточи своите идеи и скици во нешто опипливо. И јас би сакал да биде нешто еколошко, што не претставува многу во потрошувачката на струја. Која машина ја препорачувате?
  Ви благодарам многу за помошта!

  Поздрав.

  одговорот
  • Здраво Патрисио,

   Без да го знаеме вашиот буџет, многу ни е тешко да препорачаме машина за шиење.

   На ниво на екологија, сите тие доаѓаат да трошат иста количина на светлина во повеќето случаи. Во секој случај, тоа е многу ниска цена што треба да се забележи во сметката за струја (не зборуваме за клима уред или рерна, кои трошат многу повеќе).

   Ако ни дадете маржа за тоа што сакате да потрошите, можеме да ви помогнеме малку подобро.

   Честитки!

   одговорот
    • Здраво Патрисио,

     Ви пишувам во врска со вашето прашање која машина за шиење да ја купите.

     Бидејќи го сакате како подарок за личност која веќе има познавање на модата и шиењето, најдобро е да се обложите на модел кој нуди широк спектар на шевови. За тоа, Alfa Pratick 9 е еден од најдобрите кандидати кои исто така ги имате на понуда. Имате и многу буџет во случај да сакате да подарите книга за шиење, додатоци или дури и корица.

     Ако малку подалеку го растегнете вашиот буџет, ја имате електронската машина за шиење Compakt 500E која нуди уште повеќе дизајни на шевовите и е во друга лига кога станува збор за работа со неа.

     Честитки!

     одговорот
  • Здраво Јоланда,

   Ви пишувам за пораката што ни ја оставивте на веб-страницата на нашата машина за шиење.

   Од ова што го кажа најпрепорачливо е да земеш машина за шиење за Patchwork, тие се оние кои нудат најмногу опции кога се работи за везење азбуки и различни слики.

   На пример, Alfa Zart 01 е одличен кандидат и многу надвор од патот. Можете да направите сè со него.

   Честитки!

   одговорот
 7. Добро утро, би сакал да ми дадете мислење за три машини што ги имам прегледи Практична Алфа 9 Елна 240 и Јаноме 3622 или една што мислите дека ќе ми работи добро, благодарам, го чекам вашиот одговор

  одговорот
 8. Здраво!
  Го сакам твојот блог, многу ми помага. Почнувам да се занимавам со сечење, кроење и изработка на шаблони бидејќи би сакала да се посветам на тоа. Сакам да инвестирам во добра машина која ми трае и е корисна за фустани пред се. Не сакам да штедам на тоа, односно не најосновното (не најскапо што нема да ми треба) кое ми го препорачувате?
  Благодарам многу!!!!

  одговорот
  • Здраво Натача,

   Лично, ја препорачуваме Alfa Pratik 9. Тоа е машина за шиење за сите терени која одлично функционира и за неискусните корисници и за оние кои веќе го имаат потребното знаење за максимално да ги искористат сите нејзини можности.

   одговорот

Оставете коментар

*

*

 1. Одговорен за податоците: AB Internet
 2. Цел на податоците: Контрола на СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Соопштување на податоците: Податоците нема да бидат доставени до трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоците: База на податоци хостирана од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: можете да ги ограничите, вратите и бришете вашите информации во секое време.