Bota e qepjes tërheq gjithnjë e më shumë njerëz. Të jesh në gjendje të bësh disa ndryshime në rroba ose të përpunosh dizenjot e tua është gjithmonë diçka që të bind. Pra, ka shumë që çdo ditë vendosin të blejnë të tyren makinë qepëse e parë. Të tjerët duhet të shkojnë pak më tej dhe për këtë do të kenë nevojë edhe për një makinë që përshtatet me nevojat e tyre.

Nëse dëshironi të zbuloni se cila mund të jetë zgjedhja juaj më e mirë, atëherë mos humbisni gjithçka që ju tregojmë sot. Nga makinat qepëse më të lira dhe më të lehta për fillestarët, mbingarkesë ose më profesionale dhe industriale.Cilën prej tyre do të zgjidhni?

makina qepëse për të filluar

Nëse jeni duke kërkuar për një makinë qepëse për të filluar, më poshtë do të gjeni katër modele që janë ideale për fillestarët apo për punë të thjeshta:

Model karakteristika të çmim
Premtimi i këngëtarit 1412

Premtimi i këngëtarit 1412

-Llojet e qepjeve: 12
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-Vrima automatike e butonave me 4 hapa
-Karakteristika të tjera: dizajn kompakt, tegela përforcues, zig-zag
152,90 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
Këngëtar 2250

Singer 2263 Tradita

-Llojet e qepjeve: 16
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme deri në 4 dhe 5 mm respektivisht
-Vrima automatike e butonave me 4 hapa
-Karakteristika të tjera: Qepje e drejtë dhe zig-zag, aksesorë, këmbë shtypëse
159,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
Makina Alfa Style 40

Stili Alfa 40

-Llojet e qepjeve: 31
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme deri në 5 mm
-Vrima automatike e butonave me 4 hapa
-Karakteristika të tjera: LED, këmbë e rregullueshme, mbajtëse bobine metalike
 195,00 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 10 / 10
vëllai cs10s

Vëllai CS10s

-Llojet e qepjeve: 40
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-5 vrima automatike të butonave, 1 hap
-Karakteristika të tjera: Funksione për lara-lara dhe mbushje me tegela
219,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 10 / 10

krahasues i makinës qepëse

Edhe pse nuk është në tabelën e mësipërme, ju gjithashtu nuk mund ta lini atë Makinë qepëse Lidl, një model fantastik për të filluar, por disponueshmëria e të cilit është e kufizuar në stokun e supermarketeve.

Me cilindo model të tabelës do të keni të drejtë, por nëse doni të dini pak më shumë për secilën prej tyre, më poshtë do t'ju tregojmë karakteristikat kryesore të secilës prej këtyre makinave qepëse që janë bërë një opsion perfekt për ata që dëshironi të filloni në botën e qepjes ose për ata që kërkojnë një opsion të mirë cilësor-çmim:

Premtimi i këngëtarit 1412

Nëse jeni duke kërkuar për një makinë qepëse bazë që ka veçoritë e rëndësishme për të filluar, Makinë qepëse këngëtare Premtimi 1412 do të jetë i juaji. Nëse keni ndërmend të bëni detyra më të lehta si mbyllja ose zinxhiri, si dhe butonat, do të jenë të përsosur për ju. Përveç kësaj, është një makinë cilësore me një çmim të mirë. Është e thjeshtë për t'u përdorur dhe siç themi ne, ideale nëse sapo po filloni. Edhe pse ka 12 qepje të ndryshme, duhet të shtoni festona dekorative.

Çmimi i tij është zakonisht rreth 115 euro dhe mundet bëhu juaji këtu.

Singer 2250 Tradita

Kjo është një nga makinat qepëse më të shitura, pra, tashmë kemi të dhëna të mira përpara. Ka shumë funksione si dhe thelbësore kur filloni në botën e qepjes. Gjithashtu, jo vetëm kaq, pasi me gjithsej 10 qepje, do të jetë gjithashtu perfekte pasi të keni tashmë bazat. Pra, nuk do të jeni të shkurtër. Është nga më të lehtat, ndaj mund ta transportoni sipas nevojave tuaja.

Çmimi për fillimin e kësaj makine qepëse është rreth 138 euromund ta blini këtu

Stili Alfa 40

Një tjetër nga makineritë thelbësore është Alfa Style 40. Më shumë se çdo gjë sepse është shumë e thjeshtë, për të gjithë ata që mezi e kanë idenë e qepjes. Cfare ka me shume, funksionet e tij janë mjaft të plota si fileto automatike, vrima e butonave në 4 hapa. Gjithashtu ka një dritë LED, si dhe një teh për prerjen e fillit. Mos harroni se ka 12 qepje plus dy fiston dekorativ. Çfarë do të jetë bazë për punët më të zakonshme.

Në këtë rast, çmimi rritet në rreth 180 euro. Blini këtu.

Vëllai CS10s

Nëse doni të inkurajoni veten me një të parë makinë qepëse elektronike, ky do të jetë modeli juaj më i mirë. Jo sepse është elektronik është i ndërlikuar për t'u përdorur, krejt e kundërta. Përveç qepjeve më elementare, mund të filloni edhe hapat e parë në botën e lara-lara si dhe mbushja me tegela. Është po aq e thjeshtë për t'u përdorur sa zgjedhja e funksionit që do të kryejmë, gjatësia dhe gjerësia e secilës qepje dhe kaq.

E mira është se kur di të punosh me më të thjeshtat, të lejon edhe të shkosh pak më tej, falë sa e kompletuar është. E gjithë kjo për një çmim prej rreth 165 euro. Nëse ju pëlqen, mundeni blej këtu.

Nëse dëshironi të shihni më shumë modele të makina qepëse vëllai, futni lidhjen që sapo ju lamë.

makina qepëse të lira

Nëse ajo që kërkoni është alternativa më e lirë nga të gjitha, atëherë e keni makinat qepëse më të lira edhe pse ne kemi përzgjedhur disa modele me një vlerë të madhe për paratë:

Model karakteristika të çmim
Jata MC695

Jata MC695

-Llojet e qepjeve: 13
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: Jo e rregullueshme
-Mjete me 4 goditje
-Karakteristika të tjera: Gjilpërë e dyfishtë
 108,16 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
 

Vëllai JX17FE vëlla

-Llojet e qepjeve: 17
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: 6 matje
-Mjete me 4 goditje
-Karakteristika të tjera: Mbështjellje automatike, dritë, krah i lirë
 118,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
Singer Plain 3221

Singer Plain 3221

-Llojet e qepjeve: 21
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme deri në 5 mm
-Vrima automatike e butonave 1 herë
-Karakteristika të tjera: dritë, krah i lirë, fileto automatike
168,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9/10
alfa 40 e ardhshme

Alpha Next 40

-Llojet e qepjeve: 25
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-Vrima automatike e butonave 1 hap
-Karakteristika të tjera: Rezistente, lehtësi në filetim
218,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10

Jata MC695

Jemi përballë një prej makinave qepëse më të lira. Jata MC695 ka gjithsej 13 lloje qepjesh. Është shumë e makinë shumë e thjeshtë në përdorim dhe e lehtë kur bëhet fjalë për transport. Ka aksesorë të shumtë, si dhe dritë të integruar. E përkryer për ata që fillojnë por edhe për ata që tashmë duan diçka më shumë. Ndoshta pika negative është se gjatësia dhe gjerësia e thurjes nuk janë të rregullueshme. 

Çmimi i tij është i papërmbajtshëm dhe mund të jetë i juaji 113 euro. a e doni atë Blini këtu

Singer Plain 3221

Është një nga opsionet më të mira. Opinionet bien dakord se është një makinë qepëse për të filluar, por edhe për njerëzit që kanë nevojë për diçka më shumë në afat të shkurtër. Pra, nëse mund të investoni pak më shumë, ky është modeli juaj. Ka 21 qepje me rregullator gjatesi dhe gjeresi. Cfare ka me shume, do të japë 750 qepje në minutë, krah i lire dhe drite e integruar.

Në këtë rast, ne kemi bast për një vlerë të madhe për paratë dhe kjo është se megjithëse nuk është aq i lirë sa dy modelet e mëparshme, Singer Simple është një model fantastik hyrjeje që mund të jetë i juaji për 158 euro dhe që mundeni blej këtu

Alpha Next 40

Një tjetër nga makinat qepëse që ka cilësi të avancuara është kjo. Një version i ri i Makina qepëse alfa Tjetra. Ka shumë modele në këtë gamë që kanë karakteristika të ngjashme. Por në këtë rast, na mbetet Alfa Next 45. Ideale për ata që sapo kanë filluar ose për ata që duan gjithashtu që makina e tyre e parë e qepjes të zgjasë më shumë. Me 25 qepje dhe 4 fiston dekorativAta do të përmbushin pritshmëritë tuaja.

Alfa Next 45 është një model çmimi i të cilit rreth 225 euro dhe cfare mundesh blej këtu Disponueshmëria e tyre është e kufizuar, kështu që nëse nuk kanë stok kur e blini, mund të blini cilindo model të tyre nga familja Next pasi janë shumë të ngjashëm për sa i përket veçorive.

Vëllai JX17FE

Një tjetër nga opsionet më të lira është kjo. Të Makinë qepëse Brother JX17FE Është një nga opsionet e shkëlqyera. Është kompakt, i thjeshtë dhe ka 15 lloje qepjesh. Ndër to veçojmë 4 tipe dekorative, thurje buzësh si dhe zig-zag. Ajo gjithashtu ka një levë shumë të dobishme mbrapshtjeje.

Çmimi i makinës qepëse Brother JX17FE është pak më shumë se 113 euro dhe mundeni blej këtu.

makina qepëse profesionale

Nëse ajo që po kërkoni është një makinë qepëse profesionale, më poshtë ju ofrojmë disa nga modelet më të kompletuara për ata që kërkojnë përfitime dhe punë cilësore:

Model karakteristika të çmim
Bernett Sew&Go 8

Bernett Sew&Go 8

-Llojet e qepjeve: 197
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-7 vrima 1 hap
-Karakteristika të tjera: Tegela, Lara-lara, 15 pozicione gjilpërash
349,99 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
 

Këngëtarja Scarlet 6680

-Llojet e qepjeve: 80
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-6 vrima 1 herë
-Karakteristika të tjera: filetim automatik
265,05 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 8 / 10
Këngëtarja Starlet 6699

Këngëtarja Starlet 6699

-Llojet e qepjeve: 100
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-6 vrima 1 hap
-Karakteristika të tjera: 12 pozicione gjilpërash, strukturë metalike
282,90 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10
Këngëtarja Quantum Stilist 9960

Këngëtarja Quantum Stilist 9960

-Llojet e qepjeve: 600
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-13 vrima 1 hap
-Karakteristika të tjera: 2 drita LED, 26 pozicione gjilpërash
799,00 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 10 / 10
Alfa 2160

Alfa 2190

-Llojet e qepjeve: 120
-Gjatësia dhe gjerësia e thurjes: E rregullueshme
-7 gypa-
Karakteristika të tjera: Ekran LCD, fileto automatike, memorie
809,00 €
Shikoni marrëveshjenShënim: 9 / 10

Bernett Sew&Go 8

Kur flasim për makina qepëse profesionale, e kemi të qartë se tashmë po flasim për terma më të mëdhenj. Më shumë veçori për përfundoni punët po aq profesionale. Në këtë rast, Bernett Sew&Go 8 na lë me gjithsej 197 qepje. Nga të cilat 58 janë dekorative. Gjithashtu do të gjeni gjithsej 15 pozicione gjilpërash dhe lartësi të dyfishtë të këmbës së shtypjes. Është shumë rezistent dhe ka një krah të lirë.

Çmimi i kësaj makine qepëse profesionale është 399 euro dhe ju mundeni blej këtu

Këngëtarja Scarlet 6680

Pa dyshim, ne po përballemi me një tjetër nga opsionet më të mira. Përpara një marke që të gjithë e njohim dhe që na tregon gjithmonë opsionet më të mira. Në këtë rast, kombinohen me gjithsej 80 qepje. Sigurisht falë kësaj ju mund ta lini imagjinatën tuaj të fluturojë. Përveç kësaj, ajo ka modele, me gjatësi dhe gjerësi të rregullueshme të thurjes dhe me një sistem automatik mbështjelljeje. Gjilpërë e dyfishtë dhe shtatë lloje të vrimave të butonave… çfarë mund të kërkojmë më shumë?

Nëse jeni të interesuar, mund të blini Singer Scarlet këtu.

Këngëtarja Starlet 6699

Tashmë kemi filluar me gjithsej 100 qepje. Pra, tashmë mund të kemi një ide se është një makinë tjetër që do të na lejojë të përparojmë sa herë të duam. Gjatësia dhe gjerësia e tyre është e rregullueshme. Përveç kësaj, duhet përmendur se ka 12 pozicione gjilpërash si dhe krahë të lirë dhe dritë LED. As pëlhurat më të trasha nuk do t'i rezistojnë.

Edhe pse është një makinë qepëse profesionale, Singer Starlet 6699 mund të jetë vetëm e juaja 295 euro. A e dëshiron? blej këtu

Këngëtarja Quantum Stilist 9960

Sigurisht, nëse flasim për makina qepëse profesionale, nuk mund të harronim Singer Quantum Stylist 9960. Pa dyshim, është një nga ato që gjithçka që keni në mendje do të vihet në praktikë. Ka 600 lloje qepjesh, si gjatësia ashtu edhe gjerësia mund të rregullohen. Mund të themi se është një nga më të fuqishmit në treg.

Çmimi i saj është 699 euro por në këmbim do të marrim një nga makinat qepëse më të mira në treg dhe që ju mund ta blini nga këtu.

Alfa 2190

Na ka mbetur një model makinerie Alfa që ka karakteristika perfekte, me një ekran LCD shumë të lehtë në përdorim. Do të jetë gjithashtu perfekte për pëlhura më të trasha, kështu që ju mund të kryeni punë të ndryshme me një rezultat ideal. Fije automatike, si dhe 120 qepje dhe shtatë lloje vrimash butonash. 

Çmimi i kësaj makine qepëse profesionale është 518 euro dhe mundeni blej këtu

Si të zgjedh makinën time të parë qepëse

makina ime e parë qepëse

Zgjedhja e makinës time të parë qepëse mund të mos jetë një detyrë e lehtë. Të gjithë mendojmë për një makinë të mirë, rezistente që kryen punë me përfundime të mira. Por përveç kësaj, ka edhe detaje të tjera për t'u marrë parasysh.

Çfarë dobie do t'i japim?

Edhe pse mund të jetë një nga pyetjet më të përsëritura, është thelbësore. Nëse do ta përdorni vetëm për punët më elementare, atëherë nuk ia vlen të shpenzoni shumë për një makineri më profesionale. Më shumë se çdo gjë sepse nuk do të përdorni gjysmën e funksioneve të tij. Tani, nëse ju pëlqen bota e qepjes, mos blini një makinë shumë elementare. Gjëja më e mirë është se është e mesme, se ka disa funksione dhe që na lejon të ecim pak përpara. Përndryshe, në një kohë të shkurtër do të jetë disi e vjetëruar për nevojat tona.

Dhe mos u shqetësoni nëse nuk dini si ta trajtoni në fillim, këtu mundeni mësoni të qepni shumë thjeshtë dhe qartë.

Çfarë karakteristikash duhet të ketë makina ime e parë qepëse?

Toyota SPB15

 • llojet e qepjeve: Një nga faktorët që duhet marrë parasysh janë qepjet. Për punë shumë elementare, një makinë me pak do të jetë e përsosur. Nëse jo, zgjidhni ato me më shumë qepje. Gjatësia e thurjes është e rëndësishme kur punoni me pëlhura më të trasha. Kështu, ne do të kemi nevojë për qepje më të gjata. Gjerësia e qepjeve është gjithashtu e rëndësishme nëse do të bëni punë si p.sh vendosni shirita elastikë ose mbingarkesë.
 • gjilpërë: Ka jo pak dallime mes tyre. Natyrisht, bërja e një vrime butonash në katër hapa nuk është njësoj si të bësh një. Diçka për të mbajtur parasysh pasi me këtë detaj mund të bëjmë vrima të ndryshme të butonave në veshje.
 • pozicionet e gjilpërës: Sa më shumë pozicione të ketë makina qepëse, aq më shumë mundësi do të kemi kur zgjedhim lloje të ndryshme qepëse.
 • markë e makinës: Në përgjithësi, është gjithmonë më mirë t'i besoni markave më të njohura. Më shumë se çdo gjë sepse ne e dimë se po paguajmë për cilësitë e mira. Përveç kësaj, do të kemi më shumë shërbim teknik si dhe pjesë të ndryshme që na duhen.
 • potencia: Ju lutemi vini re se makinat me fuqi më të vogël se 75 W nuk janë të përshtatshme për të qepur pëlhura të trasha.

Mos harroni se një makinë qepëse ka shumë përparësi. Një nga më kryesoret është duke qenë në gjendje të kurseni disa euro në rroba. Me siguri ju dëshpëroheni kur fëmijëve u humbasin rrobat që ishin të reja ose kur shkoni në dyqan dhe nuk gjeni asgjë që i plotëson nevojat tuaja. Tani mund ta ndryshoni të gjithë këtë, me pak durim dhe përkushtim.  Padyshim:

Në këto raste, mos e lini veten të mahniteni nga makinat e vjetra qepëse duke qenë se janë më komplekse për t'u trajtuar dhe sot përdoren më shumë si element dekorativ se çdo gjë tjetër. Nëse buxheti është problem për ju, gjithmonë mund t'i drejtoheni blerjes makina qepëse të dorës së dytë.

Makinë qepëse shtëpiake vs makinë qepëse industriale

Këngëtarja Quantum Stilist 9960

A e dini kryesore dallimet midis makinës qepëse shtëpiake dhe makinës qepëse të industrisëai? Pa dyshim, është një tjetër nga detajet që duhet të dini përpara se të lansoni për të blerë një nga të dyja. Këtu përsëri ka disa faktorë që duhet të dini.

makinë qepëse shtëpiake

Siç tregon emri i saj, makina qepëse shtëpiake është ajo që ka funksionet bazë për punët më të zakonshme. Ndër to veçojmë detyrat e qepjes që të gjithë i njohim. Rregulloni disa rroba, qepni lot, qepje ose zinxhirë.

Makinë qepëse industriale

Ato janë të destinuara për punët më të rënda. Ata garantojnë disa punë më profesionale dhe me tegela shumë më rezistente. Tapiceri ose rripat janë perfekte për këtë lloj makinerie. Diçka e paimagjinueshme tek shoqëruesit e saj. Krahas gjithë kësaj, duhet thënë se kur duam një makineri të këtij lloji, është sepse kemi një punë të shkëlqyer çdo ditë dhe sepse tashmë jemi më se me përvojë në botën e qepjes. Ato synohen të punojnë me vëllime të mëdha pëlhurash dhe jo vetëm të jenë në fabrikë, por edhe në shtëpi.

Ata na ofrojnë një shpejtësi nga 1000 deri në 1500 qepje në minutë, sigurisht që ka edhe një anë disi negative. Ajo do të konsumojë më shumë energji se një makinë konvencionale dhe ato mund të bëjnë më shumë zhurmë se të tjerët.

Ku të blini një makinë qepëse

Premtimi i këngëtarit 1412

Sot kemi disa vende ku mund të blejmë një makinë qepëse. Nga njëra anë, ne kemi supermarkete, hipermarkete si dhe dyqane ku mund te gjeni edhe produkte te tjera per shtepi. Natyrisht, përveç kësaj keni edhe pikat zyrtare që përfaqësojnë secilën prej markave të makinerive.

Por nëse nuk doni të kaloni orë të tëra nga një vend në tjetrin, shitjet online janë një tjetër nga opsionet më të veçanta. Faqe si Amazon Kanë të gjitha llojet e modeleve., si dhe me karakteristikat e tij të detajuara dhe çmimet mjaft konkurruese. Në fakt, mund të kurseni edhe disa euro në krahasim me dyqanet fizike.

aksesoret e makinave qepëse 

Të gjitha makinat qepëse vijnë me shumë aksesorë. Sigurisht, kjo mund të varet nga lloji i modelit. Megjithatë, pjesët e këmbimit do të jenë gjithmonë një nga bazat e blerjeve tona. Kur është fjala për blerjen e tyre, për sa kohë që ju shikoni në specifikimet e makinës suaj. Atje ata do t'ju tregojnë se çfarë lloji specifik ju nevojitet ose, nëse mbështet ato universale.

Më tej do të shohim aksesoret e makinave qepëse më e zakonshme:

Threads

Fijet poliesteri për makinat qepëse

Edhe pse mendojmë se do të na shërbejë me fijet që kemi, nuk mjafton asnjëherë. Ndonjëherë, na duhen më shumë ngjyra, për opsione më origjinale që na vijnë në mendje. Mos harroni se është thelbësore të keni fije poliester si dhe qëndisje. Në dyqanin ku blini makineritë do t'i kenë në dispozicion edhe ato.

Këmbë shtypëse

Edhe pse shumë makina tashmë i kanë ato, ia vlen t'i merrni parasysh ato. Falë tyre, ju mund të bëni lloje të ndryshme të qepjeve. Nuk mund të jesh pa to!

Gjilpëra

Nëse këmbët e shtypjes ose fijet janë bazë, po në lidhje me gjilpërat? Disa vijnë me makinën tonë, por mbani mend se disa mund të humbasin gjatë rrugës. Pra, keni gjithmonë në dorë disa gjilpëra. Është më mirë të zgjidhni gjilpëra për disa pëlhura të ndryshme Dhe cilësi të mirë.

Kanilla

Së bashku me bobinat, është mirë të kërkoni një rast. Në këtë mënyrë nuk do të humbisni asnjë. Është më mirë të kesh rreth 12 ose 15. Mbaje këtë parasysh!

aksesoret ne paketim

komplet qepëse

Nëse shihni se nuk dëshironi t'i keni këto aksesorë individualisht, gjithmonë mund të blini të ashtuquajturën paketë. Në të, ju do të gjeni më thelbësore përveç disa gërshërë ne modele te ndryshme per t'iu pershtatur puneve tona. Ju gjithashtu nuk mund të humbisni prerëset dhe shiritat për të matur.

23 komente në «»

 1. Pershendetje gezuar vitin e ri!!
  Do te doja te me ndihmonit ju lutem, kam nje vajze 8 vjecare qe e vogel i pelqen moda dhe dizajnimi i veshjeve, eshte dicka qe vjen nga e lindura, eshte pasioni i saj, pak dite me pare e pash makina qepëse lidl rreth 78 euro më shumë ose mens nuk e mbaj mend mirë, puna është se ishte e fundit dhe nuk u binda ta bleja për detaje të vogla.
  Nuk eshte se dua te shpenzoj shume, por mire, nuk dua te blej dicka qe me vone me veshtireson gjetjen e aksesoreve etj., sepse jetojme ne ishujt Kanarie dhe cdo gje shkon me ngadale. Singerin e kam njohur gjatë gjithë jetës sime ka pasur gjithmonë në shtëpinë time dhe do të doja të kisha një të mirë për nga cilësia dhe çmimi dhe jam i humbur nëse është Singer apo një tjetër që më rekomandoni. Ne duam që ta përdorim për të mësuar dhe për të na zgjatur pak ndërsa përparojmë, a mund të më ndihmoni dhe të më rekomandoni disa ju lutem.

  përgjigje
  • Përshëndetje Yraya,

   Nga sa më thoni, modeli që ju rekomandoj më shumë është Singer Promise, një makinë qepëse e thjeshtë por e besueshme, e lehtë në përdorim dhe që do t'i lejojë vajzës tuaj të zhvillojë aftësitë e saj në botën e qepjes.

   Ndërsa fitoni përvojë, do të jeni në gjendje të bëni kapërcimin drejt modeleve më të plota, por fillimisht, ky është padyshim opsioni më i rekomanduar dhe është gjithashtu në shitje tani.

   Përshëndetje!

   përgjigje
 2. Pershendetje une kam pas gjithmone nje makine qepese por tani dua te qep gjera te tjera dhe kjo qe kam nuk me pergjigjet kam pare shume ne internet por nuk vendos dot me duhet ndihma juaj jam ne dyshim në lidhje me Brother cx 7o, ose një këngëtar STARLEYT 6699. .faleminderit shumë
  Cila nga të dyja qep më mirë qepjen?

  të fala

  përgjigje
  • Përshëndetje ilaçe,

   Nga modelet që ju propozoni, të dyja janë opsione të shkëlqyera, pothuajse profesionale. Makina Singer është më e kompletuar pasi ka më shumë qepje (100 kundrejt 70).

   Sa i përket Brother CX70PE, është një model më i orientuar drejt Patchwork dhe gjithashtu është rreth 50 euro më i lirë se Singer, kështu që nëse plotësoni nevojat tuaja me këtë model, është një tjetër zgjedhje e shkëlqyer.

   Përshëndetje!

   përgjigje
 3. hello,
  Kërkoj një makinë qepëse portative që të jetë e shpejtë pasi jam mësuar të qep me alfa dhe refrein e vjetër profesional të nënës sime dhe ato që kam parë nga kolegët janë shumë të ngadalta.
  Me duhet per qepje normale por edhe te forte e afte per te qepur materiale te trasha si lekure. Buxheti im është rreth 200-400 €. Ka kaq shumë marka dhe aq shumë opinione sa nuk di nga t'ia filloj. Ndër cilat më këshilloni duke pasur parasysh që kërkoj shpejtësi, qëndrueshmëri dhe shkathtësi.

  përgjigje
  • Pershendetje Pilar,

   Nga sa na thoni, nje model qe mund te pershtatet me ate qe kerkoni eshte Singer Heavy Duty 4432. Eshte makineri e forte (trupi i saj eshte metalik me pllake celiku), e shpejte (1100 qepje ne minute) dhe e gjithanshme. (mund të qepni të gjitha llojet e pëlhurave dhe ka 32 lloje qepjesh).

   Gjëja më e mirë është se përshtatet në mënyrë të përkryer me buxhetin tuaj.

   Përshëndetje!

   përgjigje
 4. Mirmengjesi jam i interesuar te blej nje makine qepese te re pasi ate qe kam me mungon fuqia terheqese dhe lartesia e dyfishte e kembes se shtypjes. Mbi të gjitha qep shirit najloni të veshur me pëlhurë pambuku, ka një zonë që duhet të qep 2 copa najloni të trashë dhe pambuk. Me makinen qe tani kam nje kengetare, e cila me punon shume mire, por me mungon fuqia terheqese. Çfarë makinerie rekomandoni?

  përgjigje
 5. pershendetje kam serenaten e kengetares qe e bleva te dyte dhe tani qe jam futur ne kete bote doja dicka me shume sidomos per pelhura me te forta dhe te bej me shume gjera cfare me keshilloni po shikoja alfat që më pëlqeu nga dizajni e vërteta, por do të doja të dija këshillën tuaj.

  falënderim

  përgjigje
  • Pershendetje det,

   Pa e ditur se cili është buxheti juaj, është e vështirë t'ju rekomandojmë pasi gama e opsioneve është shumë e gjerë dhe praktikisht çdo model prej 150 € tashmë është më i lartë se makina juaj aktuale. Por do të më duhej të dija nëse dëshironi të shpenzoni 150 €, 200 € ose 400 € në mënyrë që t'ju jap një përzgjedhje të modeleve më të mira të makinave qepëse bazuar në nevojat tuaja.

   Me informacionin që na keni dhënë, e vetmja gjë që mund të mendoj është të rekomandoj Singer Heavy Duty për të qepur ato pëlhura më të forta.

   Përshëndetje!

   përgjigje
 6. Hello!
  Dua t'i dhuroj të dashurës sime një makinë qepëse për ditëlindjen e saj. Ajo ka vite që ndjek qepje, dizajn mode dhe kurse të tjera, por unë nuk kam asnjë ide për këtë botë të makinave qepëse. Ajo ka nevojë për të bërë rrobat e saj dhe për të përkthyer idetë dhe skicat e saj në diçka të prekshme. Do të doja të ishte edhe diçka ekologjike, që nuk përfaqëson shumë në konsumin e energjisë elektrike. Çfarë makinerie rekomandoni?
  Ju falënderoj shumë për ndihmën tuaj!

  Përshëndetje.

  përgjigje
  • Përshëndetje Patricio,

   Pa e ditur buxhetin tuaj, është shumë e vështirë për ne të rekomandojmë një makinë qepëse.

   Në nivelin e ambientalizmit, të gjithë ata shpenzojnë të njëjtën sasi drite në shumicën e rasteve. Në çdo rast, është një shifër me kosto shumë të ulët për t'u vënë re në faturën e energjisë elektrike (nuk po flasim për një kondicioner apo një furrë, të cilat konsumojnë shumë më tepër).

   Nëse na jepni një diferencë të asaj që dëshironi të shpenzoni, ne mund t'ju ndihmojmë pak më mirë.

   Përshëndetje!

   përgjigje
   • Përshëndetje Nacho!

    Faleminderit shumë për përgjigjen tuaj. Kam harruar fare te shkruaj buxhetin, shkon nga 150 deri ne 300 euro.

    përgjigje
    • Përshëndetje Patricio,

     Po ju shkruaj në lidhje me pyetjen tuaj se cilën makinë qepëse të blini.

     Meqenëse e dëshironi atë si dhuratë për një person që tashmë ka njohuri për modën dhe qepjen, është mirë të vini bast për një model që ofron një shumëllojshmëri të gjerë qepjesh. Për këtë, Alfa Pratick 9 është një nga kandidatët më të mirë që ju gjithashtu keni në ofertë. Dhe ju keni mjaft buxhet në rast se dëshironi të dhuroni edhe një libër qepjeje, aksesorë apo edhe kopertinë.

     Nëse e zgjeroni buxhetin tuaj pak më tej, ju keni makinën qepëse elektronike Compakt 500E që ofron edhe më shumë dizajne të qepjeve dhe është në një ligë tjetër kur bëhet fjalë për të punuar me të.

     Përshëndetje!

     përgjigje
  • Pershendetje Yolanda,

   Po ju shkruaj për mesazhin që na keni lënë në faqen tonë të makinës qepëse.

   Nga sa thatë, gjëja më e rekomanduar është që të marrësh një makinë qepëse për Patchwork, janë ato që ofrojnë më shumë opsione kur bëhet fjalë për qëndisjen e alfabeteve dhe imazheve të ndryshme.

   Për shembull, Alfa Zart 01 është një kandidat i shkëlqyeshëm dhe shumë jashtë rrugës. Ju mund të bëni gjithçka me të.

   Përshëndetje!

   përgjigje
 7. Mirmengjesi do te doja te me jepni mendimin tuaj per tre makinerite qe kam pamje praktike Alpha 9 Elna 240 dhe Janome 3622 ose nje qe mendoni se do te me funksionoje mire, faleminderit pres pergjigjen tuaj

  përgjigje
 8. Hello!
  Më pëlqen blogu juaj, më ndihmon shumë. Unë kam filluar të studioj prerje, rrobaqepësi dhe modele, sepse do të doja t'i përkushtohesha. Dua të investoj në një makinë të mirë që më zgjat dhe është e dobishme për fustanet mbi të gjitha. Nuk dua ta kursej, d.m.th., jo më themelore (jo më e shtrenjta që nuk do të më duhet) cilën më rekomandoni?
  Faleminderit shume!!!!

  përgjigje
  • Pershendetje Natacha,

   Personalisht, ne rekomandojmë Alfa Pratik 9. Është një makinë qepëse e të gjithë terrenit që funksionon shkëlqyeshëm si për përdoruesit e papërvojë, ashtu edhe për ata që tashmë kanë njohuritë e nevojshme për të shfrytëzuar maksimalisht të gjitha mundësitë e saj.

   përgjigje
 9. Pershendetje une kam nje kengetar 4830c por nuk punon me shume mire se cila do te ishte e njejtes marke ajo me karakteristika te ngjashme ose pak superiore per momentin faleminderit.

  përgjigje

Lini një koment

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolli i SPAM-it, menaxhimi i komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveçse me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (EU)
 6. Të drejtat: Ju mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj në çdo kohë.